Про нас Оплата/доставка Повернення Зв’язок Співпраця +38 (032) 23 55 665 +38 (067) 28 89 108
ua ru

Дубовський Микола

Дубовський Микола
Дубовський Микола Никанорович (1859 - 1918) - російський художник, пейзажист за покликанням і хранитель священних традицій передвижництва за переконанням, Н. Н. Дубовський належав до молодшого покоління передвижників. Про його відданості мистецтву розповідали анекдоти. Одного разу він так захопився роботою над етюдом з натури, що геть забув про власне вінчання і з'явився до церкви, коли його вже майже перестали чекати. Народився в Новочеркаську 5 (17) грудня 1859 в родині козака - старшини Області Війська Донського. Спочатку навчався у військовій гімназії, потім в петербурзькій Академії мистецтв (1877-1881) у М.К. Клодта. Не раз подорожував по Західній Європі та Близькому Сходу. Був членом «Товариства передвижників» (з 1886), з 1899 входив до складу його правління. Жив переважно в Петербурзі.

Зробив собі ім'я пейзажами, де традиційний романтичний підхід до природи (заснований на «творі» пейзажу в студії) перетворювався в візіонерську прозорість кордонів між натурною реальністю і якимсь сном наяву. У цьому відношенні його картини близькі творам А. І. Куїнджі, хоча останній був набагато більш рішучий у своїх реформах естетичного зору. Саме ця - символістська по суті - ірреальність забезпечувала новаторство мистецтва Дубовського, в цілому досить традиційного і далекого від якихось модних, в тому числі імпресіоністичних, ефектів. Часто звертався до зимових мотивів, любив покійні, «штильові» стани природи, часом надаючи їм національно-романтичний відтінок.

Серед безлічі нині майже забутих художників, що складали свого часу славу вітчизняного живопису, ім'я Миколи Никаноровича Дубовського стоїть осібно. Що сьогодні ми знаємо про нього? Хтось згадає його знамените полотно « притихло » в постійній експозиції Російського музею або його варіант - повторення в Третьяковській галереї. А адже свого часу вже перший виступ молодого пейзажиста на пересувній виставці 1884 було високо оцінено як художньою критикою того часу, зокрема, В. В. Стасовим, так і колекціонерами: П.М.Третьяков набуває для своєї галереї його картину «Зима». У цій, вже цілком самостійній роботі художника простежується вплив його вчителя М.К.Клодта. Але, мабуть, ще більш помітний спадкоємний зв'язок з творчістю А.К.Саврасова, Ф.А.Васільева і А. І. Куїнджі. Стан природного мотиву у картині Дубівського сплавлено з чарами точно переданого освітлення, які разом і створюють дивно незбираний поетичний настрій. «Здавалося, Васильєв та м. Куїнджі з'єднали в одному  кращі сторони своїх обдарувань, щоб вимовити цей шедевр», - писав художній оглядач журналу «Артист» В.Н.Міхєев.

Почавши з невеликих, ліричних за настроєм пейзажів, Дубовський потім опановує зображенням епічних просторів, в його творах все сильніше звучить романтичне почуття. Одночасно він удосконалює і відточує мальовничу майстерність, невтомно працює на пленері. Світло, повітря, простір - ось ті компоненти формування пейзажного образу, по яких тепер безпомилково впізнаються його роботи.

В оглядах пересувних виставок імена Дубовського і Левітана стоять поруч. Більш того, «за встановленим порядком» Дубовський займає місце слідом за Шишкіним і Полєновим, а Левітан довгий час вважається лише «одним з найсильніших конкурентів Дубівського».
Вид:
Показувати по:
Сортування: