Про нас Оплата/доставка Повернення Зв’язок Співпраця +38 (032) 23 55 665 +38 (067) 28 89 108
ua ru
Топ товари
Автор: Дизайн-студія "Fursa fashion"
2351 грн.

Рубенс Пітер Пауль

Рубенс Пітер Пауль
Рубенс, точніше Рюбенс (Rubens) Пітер Пауль (1577-1640), великий фламандський живописець. З 1589 жив в Антверпені, де отримав всебічну гуманітарну освіту. Рано присвятивши себе живопису, вчився (з 1591) у Тобіаса Верхахта, Адама ван Ноорта, Отто ван Вееніуса. У 1600-1608 Рубенс побував в Італії, де вивчав твори Мікеланджело, живописців венеціанської школи, Караваджо. Повернувшись в Антверпен, Рубенс зайняв місце головного придворного живописця правительки Фландрії інфанти Ізабелли Австрійської. Вже в його перших після повернення картинах проявилося прагнення до переробки італійських вражень у дусі національних художніх традицій. Створені ним на початку 1610-х років монументальні релігійні композиції "Воздвиження Хреста", близько 1610-1611, "Зняття з Хреста", близько 1611-1614, - обидві в соборі Онзе-ливе-Враукерк в Антверпені) відзначені характерними для живопису бароко театральністю композиції, драматизмом, бурхливим рухом, яскравими колірними контрастами. Разом з тим в них вже вгадуються риси повнокровного, життєствердного реалізму, повністю розкритої в подальшій творчості митця. Тоді ж Рубенс виконав кілька парадних портретів у дусі нідерландських традицій 16 століття ("Автопортрет з дружиною Ізабеллою Брант", 1609, Стара пінакотека, Мюнхен), що відрізняються інтимної простотою композиції, любовної ретельністю відтворення вигляду моделі і ошатних убрань, стриманим вишуканим колоритом. У 1612-1620 складається зрілий стиль Рубенса. Звертаючись до тем, почерпнутих із Біблії і античної міфології, художник трактував їх з винятковою сміливістю і свободою. Фігури людей, античних божеств, тварин, зображені на тлі квітучої і плодоносної природи чи величної фантастичної архітектури сплітаються в картинах Рубенса в складні композиції, то гармонійно врівноважені, то пронизані буйної динамікою. З пристрасним "язичницьким" життєлюбством Пітер Пауль Рубенс відтворює повнокровну красу оголеного людського тіла, оспівує чуттєву радість земного буття ("Союз Землі і Води", близько 1618, Державний Ермітаж, Санкт-Петербург; "Викрадення дочок Левкіппа", близько 1619-1620, Стара пінакотека, Мюнхен). Поступово відмовляючись від характерного для його ранніх робіт локального кольору, художник досяг виняткової майстерності в передачі найтонших градацій світла і кольору, повітряних рефлексів; теплі і свіжі тони його картин м'яко перетікають один в іншій, тілесно-рожеві, перлинно-сірі, червоно-коричневі і м'які зелені відтінки зливаються в радісну святкову гаму. До кінця 1610-х років Пітер Пауль Рубенс отримав широке визнання і популярність.

Обширна майстерня художника, в якій працювали такі великі живописці, як Антоніс ван Дейк, Якоб Йорданс, Франс Снейдерс, виконувала по замовленнях європейської аристократії численні монументально-декоративні композиції, зокрема цикл картин "Історія Марії Медичі" (близько 1622-1625, Лувр , Париж) для французького королівського двору, в якому Рубенс міфологічні та алегоричні фігури поєднав з реальними історичними персонажами. З винятковою майстерністю і чуттєвої переконливістю відтворював Рубенс фізичний вигляд і особливості характеру моделі у парадних портретах цього періоду (Марії Медичі, близько 1625, Прадо, графа Т. Еренделя, 1620, Стара пінакотека, Мюнхен).
 Істотне місце у творчості Рубенс зайняв пейзаж: ландшафти із зігнутими по вітру могутніми деревами, що здіймаються пагорбами, зеленими гаями і долинами, стрімко несущимися хмарами він населяв мирно пасуться стадами, що йдуть, їдуть на возах або беседующими селянами. Пронизані відчуттям могутності стихійних сил природи чи, навпаки, поезії мирного буття, що відрізняються сміливою динамічною грою світлотіні, свіжістю і соковитістю приглушених фарб, вони сприймаються як узагальнений поетичний образ фламандської природи ("Візники каменів", близько 1620, "Пейзаж з веселкою", близько 1632-1635, - обоє в Державному Ермітажі, Санкт-Петербург).

Особливою віртуозністю і ліричністю відрізняються інтимні портрети Рубенса, в тому числі "Портрет камеристки інфанти Ізабелли" (близько 1625, Державний Ермітаж, Санкт-Петербург), в якому він з допомогою прозорих колірних переходів і м'яких рефлексів передає поетичне чарівність і трепетну життєвість моделі. Близько 1611-1618 Рубенс виступив й у ролі архітектора, побудувавши відзначений барочної пишністю власний будинок в Антверпені. У 1626 році, втративши свою першу дружину Ізабеллу Брант, Рубенс на час залишив живопис і зайнявся дипломатичною діяльністю, відвідав Англію та Іспанію, де познайомився з живописом Тиціана, роботами іспанських майстрів.

У 1630-і роки почався новий період творчості художника. Він подовгу працював у придбаному їм замку Стен в Елевіт, де писав поетично одухотворені портрети своєї другої дружини, Олени Фаурмент ("Шубка", близько 1638-1640, Музей історії мистецтва, Відень), іноді в образі міфологічних і біблійних персонажів ("Вірсавія" , близько 1635, Картинна галерея, Дрезден), сцени сільських свят ("Кермесса", близько 1635-1636, Лувр, Париж), виконані грубуватого реалізму і бурхливої ??захоплюючої життєрадісності, викликають у пам'яті аналогічні композиції Пітера Брейгеля Старшого. Багатство декоративної фантазії, виняткова свобода і тонкість живопису притаманні циклу проектів тріумфальних арок, виконаному Рубенсом з нагоди в'їзду в Антверпен нового правителя Фландрії інфанта Фердинанда (1634-1635, Державний Ермітаж, Санкт-Петербург).

У "стеновскій" період живопис Рубенса стає більш інтимній і задушевної, колорит його картин втрачає багатобарвність і будується на багатстві барвистих відтінків, витриманих у гарячій, емоційно насиченою червоно-коричневій гамі. Віртуозністю живопису, строгістю і лаконізмом художніх засобів відзначені пізні роботи художника - "Олена Фаурмент з дітьми" (близько 1636, Лувр, Париж, робота не завершена), "Три грації" (1638-1640, Прадо, Мадрид), "Вакх" ( близько 1638-1640, Державний Ермітаж, Санкт-Петербург), автопортрет (близько 1637-1640, Музей історії мистецтв, Відень). Тонкою спостережливістю, лаконізмом, м'якістю і легкістю штриха відрізняються численні малюнки Рубенса: замальовки голів і фігур, зображення тварин, ескізи композицій та інші.

У творчості Рубенса яскраво виражені потужний реалізм і своєрідний фламандський варіант стилю бароко. Всебічно обдарований, блискуче освічений, Рубенс рано дозрів і висунувся як художник величезного творчого розмаху, щирих поривів, сміливих дерзань, бурхливого темпераменту. Природжений живописець-монументаліст, графік, архітектор-декоратор, оформитель театральних видовищ, талановитий дипломат, який володів кількома мовами, учений-гуманіст, він користувався пошаною при князівських і королівських дворах Мантуї, Мадрида, Парижа, Лондона. Рубенс - творець величезних барочних патетичних композицій, то закарбовується апофеоз героя, то виконаних трагізму. Сила пластичного уяви, динамічність форм і ритмів, торжество декоративного начала складають основу творчості Рубенса. Виконану пристрасного життєлюбства, багатогранне і віртуозне за майстерністю творчість Рубенса справила величезний вплив на фламандських живописців, на безліч художників XVIII-XIX століть (Антуан Ватто, Жан Оноре Фрагонар, Ежен Делакруа, Огюст Ренуар та інші живописці).
Вид:
Показувати по:
Сортування: